Dikkat! Bu sayfada bana dair bilgiler alışılageldik anlatım tarzının dışında verilmiştir.

Makedonya göçmeni bir ailenin 3. çocuğu ancak tek kızları olarak bir Kasım ayının 15. günü olan yağmurlu bir Salı gecesi dünyaya geldim. 

Eğitim hayatımdan kısaca bahsedecek olursam ilk sertifikamı henüz 11 yaşındayken bilgisayar üzerine aldığımı söyleyebilirim. Daha sonra bunu başta İngilizce ve psikoloji olmak üzere çeşitli eğitimler izledi. Liseyi süper liseye puanım yeterken o zamanlar işlemlere olan yatkınlığım nedeni ile mantıklı bir seçenek olarak gördüğüm Bakırköy Ticaret Meslek Lisesi muhasebe bölümünde okudum ama orada okumakla hayatımın en doğru kararını vermişim çünkü hem sonradan sevdiğim bir bölümü okumuş oldum hem de gerçek arkadaşlıkları orada buldum. Liseden sonra Marmara Üniversitesinde iki yıl muhasebe okuyup, Anadolu Üniversitesi işletme bölümüne geçiş yaparak oradaki öğrenim sürecim sırasında da bütün dünya’da anadili İngilizce olmayan ülkelerde ve ülkemizde öğretmenlik yapma imkanı tanıyan  uluslararası İngilizce öğretmenlik belgesini almak için eğitim gördüm ve 2009 yılının Mart ayında resmen öğretmen oldum. Haziran ayında da lisans diplomamı aldım. Bu dönemden sonra çok farklı projelerde yer aldım, bunun yanı sıra bir firmada finans ve muhasebe departmanlarında çalıştım. 2012 yılı itibari ile de Beykent üniversitesi turizm rehberlik bölümünden mezun oldum ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü – Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları bölümünde yüksek lisansımı 9 Ocak 2014 tarihinde bitirip bir sonraki ay yine aynı üniversitede Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde doktora eğitimime başladım. 27 Haziran 2019 tarihinde PhD unvanı alarak, doktora serüvenimi de tamamlamış oldum. Lisansüstü eğitimlerim sırasında bir kursta İngilizce öğretmeni olarak görev aldım ve bir firmanın da ithalat danışmanlığını sürdürdüm. Bir dönem bir Kore firmasında mali işler departmanında çalıştım ve sonrasında yüksek lisans döneminde tanıştığım bir arkadaşımla Talent Map Center adı altında bir ortaklık kurduk ve Türkiye’de en geniş kapsamlı yetenek haritalama çalışmalarını yaptık. Bunun dışında öyle ya da böyle çeşitli işler ve projeler yaptım ve ödüller aldım. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği bölümüne kayıt oldum. Şu anda uluslararası bir bilişim şirketinin finans yöneticisiyim. Anlayacağınız oldukça iş aşığı bir yapım vardır.

Her şeye rağmen kendime de yeteri kadar vakit ayırabildiğimi düşünüyorum. Mesela omuzumdan yaşadığım rahatsızlıktan önce bowling oynamaktan büyük zevk alırdım. Fotoğraf gezileri yapmayı, okçuluk ile ilgilenmeyi, arkadaşlarımla keşif gezileri yapmayı çok severim. Tiyatro aşığı bir yapım vardır. Sürekli seyahat ederim. Ayrıca çeşitli kurumlarda gönüllü çalışmalarda bulundum.

Hayat benim için her şeyiyle vardır. Her şeyi ve her duyguyu yaşamayı severim. Yaşatmayı sevdiğim gibi.

Hayat her şeyi yaşarsan, hak ettiğini verir. Kendini kaf dağında görenler lütfen bana bulaşmasın…

Sevgilerimle,

Zeynep Çalışkan